History‎ > ‎

IHSWCA Hall of Fame Wrestlers

WRESTLERS  INDUCTION  SCHOOL
Frank Anderson  1990 Indianapolis Shortridge
Bill Andrews  1983 Indianapolis Manual
Jeff Austin  1998 Carmel
Sanford Austin  1972 Wabash
Bryan Bailey  2006 Martinsville
Ron Baker  2000 Yorktown
Yuland Baker  1981 Indianapolis Tech
Phillip "Bud" Bales  2007 Bloomington South
Gus Baltis  1974 East Chicago Washington
Todd Balwinski  2003 Lawrence North
Dale Barnard  1983 Franklin Central
John Barnett  1981 Muncie Central
Denby Bayer  1983 Muncie Central
Maurice Bender  1978 Bloomington
Roger Bender  1974 Bloomington
Tom Bennett  2009 Fort Wayne Snider
Jack Benson  1974 Bloomington
Conward Bivens  1980 Anderson
Charles Blackwell  1995
Indianapolis Shortridge
Virgil Bolding  1996 Bedford
Steven Bradley  2008 Beech Grove High School
Burl Brannon  1976 Monticello
Harold Bratton  1985 South Bend Central
Leonard Bromagen  1986 Rushville
Arthur Brown  1973 Bloomington
Jerry Brown  1979 Anderson
Harold Bruchman  1991 Hammond Tech
Gordon Buck  1995 Lafayette Jeff
Bobby Burns  1995 Bloomington
James Burris  2011 Bloomington
Walter Butterfield  1973 Bedford
Craig Campbell  2005 Delta
Chris Campbell  2001 Delta
Pat Cassidy  2005 Bloomington North
David Clark  1996 Lebanon
Fred Clark  1992 Terre Haute Wiley
Ralph Clark  1980 East Chicago Roosevelt
Myron Chaffee  1973 Elkhart
Harry Colias  1989 Hammond Tech
Chuck Cone  1975 Kokomo
Paul Conley  1972 Bedford
Guy Cordell  1975 Terre Haute Garfield
Jim Cornwell  1982 Bloomington
Tony Corrado  1991 Howe Military
Steve Cox  1989 Indianapolis Broad Ripple
Ken Curry  2001 Bloomington
Katie (Downing) Cygan  2010 Pendleton Heights
Keith Davison  2004 Chesterton
Dave DeVich  1988 Highland
Eugene Donaldson  1974 East Chicago Roosevelt
Tom Doster  1973 Muncie Central
Rudy Dotlich  1987 Ben Davis
Eric Douglas 2013 Valporaiso
Rodney Douglas  1975 Bloomington
Willard Duffy  1972 Muncie Central
Ralf Edwards  1997 Beech Grove
Ryan Edmundson2014Pendleton Heights
Dick Eggers  1975 Hammond Clark
Jim Ellis  1974 Bloomington
Lance Ellis  1996 Indianapolis Cathedral
Jerry Estes  1992 New Albany
Angel Escobedo  2011 Griffith
Carl Evans  1988 South Bend Washington
Michael Faulkner  2003 Mishawaka
Brent Faurote  2002 Bellmont
Greg Freije  1998 Avon
Eric Feiock  1987 New Albany
Wilton Feiock  1984 New Albany
Hansil Fender  1996 Bedford
Pat Ferraro  1992 South Bend Central
Jack Finley  1974 Bloomington
Kenneth Finley  1993 Bloomington
Howard Fisher  1973 South Bend Central
Joe Fishman  1977 Terre Haute Wiley
Ed Foerster  1974 Crawfordsville
Clarence Fortner  1972 Terre Haute Wiley
Jack Foster  1973 Hammond Clark
Ray Frankowski  1973 Hammond
Casey Fredericks  1972 Hammond
Jerry Fredericks  1986 Hammond
Robert Frisbee  1975 East Chicago Roosevelt
Dorrance Funk  1973 Hammond High
Jammes Galles  1972 Hammond Clark
Jon Galloway  1976 South Bend Riley
Warren Gamble  1983 Gary Horace Mann
Ron Gaskins  1993 Center Grove
Kurt Geib  1994 Carmel
Ross Gifford  1994 Bloomington
Oldham Gillum  1976 Bedford
John Ginay  1973 East Chicago Roosevelt
John Ginther  2000 Delta
Dale Goings  1977 Lowell
Randy Goss  1981 South Bend Clay
Kim Graham  1999 Logansport
Jason Greer  2006 Princeton
Darren Grimwood  2010 Evansville Harrison
Paul Gunsett  2008 Bellmont
Robert Haak  1973 Hammond
Robert Haley  1981 Hammond
John Hall  1997 Mishawaka
Berry Handley  2004 Calumet
Jeff Harp  1997 Evansville Reitz
Bruce Hatcher  1992 Bloomington
Clarence Hawkins  1977 Bedford
Fred Hawkins  1990 Kokomo
Ross Hazel  1973 Bloomington
Robert Helms  1986 Southport
John Henry  1983 Bloomington
Keith Hepburn  1975 Bloomington
James Herald  1996 Indianapolis Broad Ripple
Allan Herrlinger  2009 Bloomington
Donald Herschell  1979 Decatur Central
Donald Hill  1977 Indianapolis Tech
James Hill  1976 Indianapolis Shortridge
Donald Hinds  1976 Southport
Joe Hlinka  1973 Hammond High
Dr. John Hobbs  1988 Indianapolis Shortridge
Case Hooper  2009 Lawrence North
Keith Huddleston  2002 Avon
Norman Hudson  1994 Manchester
Ralph Hunter  1978 Bloomington
Josh Hutchens  2009 Plymouth
Doug Hutsell  1992 Bloomington South
Marty Hutsell  1989 Bloomington
Brandon Ingalls  2012 Lawrence North
Frank Ieraci  1984 South Bend Central
Kelvin Jackson  2010 Anderson Highland
Mickey Janes  1982 Anderson
David Jeter  1981 Indianapolis Shortridge
Jerry Johnson  1982 Bloomington
Jim Johnson  1990 Lafayette Jeff
Robert Johnson  2000 Southport
Stanley Johnson  1992 Bloomington
Eugene Kappel  1994 Ben Davis
Edward Kelley  1978 Terre Haute Wiley
Eric Kerkof 2013 Delta
Paul Kerr  1972 Bloomington
Howard King  2001 Bloomington
William King  1974 Muncie Central
Norman King  1980 Muncie Central
Steve Kinser  2004 Bloomington
Glen Klepfer  1982 Muncie Central
Tim Klingensmith  1995 Delta
Gary Kratzer  1994 Elkhart
John Kuppinger  1978 Hammond Tech
Fred Lamb  1988 Anderson
David Lax  1999 East Chicago Washington
Ronald Lax  1975 East Chicago Washington
James Leavell  2012 Decatur Central
Pete Lee  1984 Muncie Central
Dennis Lewis  1988 Yorktown
David Lilovich  1996 Michigan City Rogers
Joe Lilovich  2000 Michigan City Rogers
George Linder  1979 Elkhart
Phil Lengerich  1988 Bellmont
David Locke  2007 Delta
Pryce Louden  1996 Bedford
Walter Louden  1978 Bedford
Al Lummio  1974 East Chicago Washington
Richard Lyon  1974 Bloomington
William "Billy" Maldonado 2013 E.C. Central
Larry Mann  1989 New Albany
Charles Martin  1988 South Bend Central
Blake Maurer  2010 Evansville Mater Dei
Randy May  1988 Bloomington
Thomas McCarthy  1994 East Chicago Roosevelt
George McCool  1974 Ben Davis
Charles McDaniel  1972 Bloomington
Frank McGrone  1979 Indianapolis Wood
Fred McGuire  2002 Kokomo
Chris Mahlan  1999 Bellmont
Mark Meunier  1993 Brownsburg
Raymond Miller  1975 Monticello
Russell Minett  1982 Bloomington
George Molodet  1974 East Chicago Washington
Tim Mongan  1987 Ben Davis
Henry Moore  1987 Bloomington
James Moore  1987 Bloomington
Daniel Mudd  1981 Hammond High
Robert Murphy  1983 Decatur Central
Bert Myers  2008 Bloomington South
Robert Myers  1976 Bloomington
Tim Myers  2012 Bellmont
Ed Nailon  1977 South Bend Central
Emery Nemeth  1973 East Chicago Washington
Joe Nemeth  1975 South Bend Central
Jake O'Brien 2013 Franklin Central
Hugh O'Donnell  1975 Terre Haute Wiley
Thad Oldham 2013 Castle
Frank Oliphant  1982 Southport
Frank Opp  1985 Indianapolis Washington
Mike Osman  1972 Elwood
Clinton Osthimer  1986 Wabash
David Palmer  1993 Delta
William "Bud" Palmer  1989 Muncie Northside
James Paratore  1985 East Chicago Roosevelt
Joe Paratore  1985 East Chicago Roosevelt
Mickey Parmalee  1990 Gary Wirt
Frank Patacsil  1995 Logansport
Ted Patacsil  1998 Logansport
Richard Perkins  1974 Muncie Central
Russell Pine  1982 Kokomo
Robert Pollak  1977 Indianapolis Tech
Jennings Polley  1974 Bloomington
Eli Popovich  2010 E.C. Washington
Drayton Praed  1977 Indianapolis Shortridge
Dick Pritchard  1983 North Central
Ralph Quimby  1995 South Bend Central
Paul Rainbolt  1972 Bedford
Tommy Ramon  1978 Bloomington
Harry Rasdall  1991 Southport
Raymond Reason  1974 Muncie Central
Ben Reichel  1999 Indianapolis Northwest
Bill Richardson  1974 Lafayette Jeff
Oliver Richmond  2001 Fort Wayne Elmhurst
Estell Ritter  1972 Bloomington
Chester Robbins  1974 Southport
Emmett Robbinson  1975 Monticello
Maurice Rodgers  1989 East Chicago Washington
Richie Rodgers  1989 East Chicago Washington
Troy Roe  2006 Adams Central
George Ross  1972 Wabash
Frank Ruggieri  1979 South Bend Central
Rex Ryker  1985 Crawfordsville
Greg Schaefer2014Evansville Mater Dei
Andy Schneider  2012 Mount Vernon (Posey)
James Schrader  2004 Lafayette Jeff
Robert Schuler  1972 Wabash
Don Sciscoe  1990 Bloomington
Charles Settle  1978 Bedford
Harold Shipley  1989 Indianapolis Broad Ripple
John Smith  1984 Franklin Central
Larry Smith  1986 Carmel
Harry Smyser  1980 Southport
Leroy Souders  1972 Bloomington
Joe Sparks  1973 Bloomington
Elbert Starks  2005 Fort Wayne Snider
Mark Stewart  1989 Kokomo
Robert E. Stewart  2003 Bloomington
Robert L. Stewart  1975 Bloomington
Doug Stoll  1989 Elkhart
Robert Stoops  1986 Wabash
David Straber  1978 Franklin Central
Fred Swick  1993 Lafayette Jeff
Anton Talamantes2014Fort Wayne Dwenger
Henry Tanner  1984 Indianapolis Tech
Ken Taroli  1997 Hammond Gavit
Jason Terry  2007 Indianapolis Cathedral
Mike Thrasher  1973 Bloomington
Bill Trainer  1985 Evansville Mater Dei
Brad Traviolia  2007 Wawasee High School
Fernando Trevino  2002 East Chicago Washington
Alex Tsirtsis  2010 Griffith
Leroy Vega 2013 Portage
Harry Voliva  1973 Bloomington
Richard Voliva  1972 Bloomington
Wayne Waddell  1978 Bloomington
Paul Weathers  1975 Bloomington
Ralph Weaver  1985 Terre Haute Wiley
Raymond Webb  1981 Bloomington University
Rufus Weinand  1972 Bloomington
John Welliever  1975 Crawfordsville
Mike Wenning  1999 Greensburg
Gerald Wenzel  2010 E.C. Washington
Eugene Wiley  1995 Bloomington
Jay Wiley  1994 Bloomington North
Henry Wilk  1984 Mishawaka
Bill Willetts  1984 Indianapolis Arlington
Phillip Zachery  1974 Crawfordsville