History‎ > ‎

IHSWCA Hall of Fame Contributors

CONTRIBUTORS  INDUCTION  AREA OR SCHOOL
Hanson Anderson  1973 Indianapolis Tech
Jimmy Angelopolous  1975 Indianapolis Star & News
John Bandy  1978 Warren Central
Bill Bane  1987 Beech Grove
Steve Barnett  1987 Anderson
Jim Bassett  2006 Adams Central
James Beeson  1995 Beech Grove
Richard Beeson  1995 Greenfield
Dr. George Belshaw  1976 Indianapolis
Larry Bergstrom  1982 Indianapolis
Ray Black, Jr.  2012 Madison
Doug Blubaugh  1980 Indiana University
George Bohlin  1981 East Chicago
George Bolinger  1973 Bloomington
Janet Cameron  1999 Merrillville
Marvin Campbell  1984 Muncie
Larry Chambers  1984 Indianapolis
Tom Clark  2010 Indianapolis
Jeff Colborn  2001 Granger
Larry Copeland  1985 Greenwood
Ed Corazzi  2003 Fort Wayne
Sam Davis  2008 Triton High School
Bill Dean  1983 Richmond
John Denien 2014 Indian Creek
Ed Deuberry  1991 Chesterton
Dr. Charles Dill  1974 Indianapolis
Dr. John Doan  1977 Decatur
Mike and Sharon Dowden  2002 ISWA
Warren Eviston  1990 Fort Wayne
DeVere Fair  1986 Decatur Central
Dave Fleming 2013 Indianapolis
Orlando Fontanez  2010 Greensburg
Bob Foster  1999 South Bend
John Friedt 2013 Bellmont
Bob Gardner  1997 I.H.S.A.A.
Gary Giessler  2007 Decatur
John Gillespie  2006 Bloomington
Alan Goddard  1994 Fulton Jr. High
Ken Gradeless  1989 Mishawaka
John Gruner  1989 Indianapolis
John Hammond  2012 Plainfield
Larry Hanni  1983 Franklin Central
Steve Harding  2012 New Palestine
Frank Harrington  1997 Evansville
Homer Hawkins  1985 Indianapolis
Don Henry  1988 Evansville
Jan Hesser  1993 West Lafayette
Robert Hinshaw  1972 I.H.S.A.A.
Terry Hitchcock  1991 Muncie
Mark Hollingsworth 2013 Flora
Dave Holman  1995 Southport
Don Hunter  2005 Fort Wayne North
Carmen Hurley  2010 Beech Grove/Warren
Charles Hurley  1986 Jennings County
Lou Hurrle  1983 Greenfield Central
Al Ihnat 2014 Anderson
Garnett Inman  1972 New Albany
Russ Iscaacs  2009 Fort Wayne
Tom Jarman  1991 Manchester College
Richard Jay  1997 Hammond Gavit
Ken Jordan  1996 Richmond
Bill Kappel  1978 Indianapolis
Walter B. Keaton  1975 Rushville
George Kenniley  1973 Indianapolis
Kevin King 2014 Chatard
Tom LaDow  2003 Logansport
Tom Lambert  1998 Valparaiso
C. Calvin Leedy  1973 Southport
Larry Lyons  1989 Evansville Reitz
Leo Mahoney  1989 Indianapolis
Joe Martorano  1996 Michigan City Elston
Fran McCann  1987 Notre Dame
John McGovern  1995 Indianapolis
Larry McKeever  1990 LaPorte
Larry McMillen  1991 Cedar Lake
Frankie Medvescek  2009 Plainfield
Jim Metzler  1992 Zionsville
Larry Metzler  2008 Indianapolis
Andy Mihail  1988 South Bend
Mark Miller  2004 Rochester
Greg Moe  2002 Garrett
Marlowe Mullen  1992 Greenwood
Dick Neal  2009 Martinsville
Steve Nontell 2014 Beech Grove
Gary Pence  1998 Greenfield
Gus Peters  1978 Evansville
Jim Plummer  2000 Western
Bill Pruitt  2012 Indianapolis
Don Pyle  1989 Anderson
Ambrose Rascher  1988 Cedar Lake
Lynn Roberts  1986 Greenwood
Tom Robinson  1981 Indianapolis
Jim Russell  2008 Avon
Mike Sacchini  2001 South Bend
Dean Sangalis  1982 East Chicago
Chuck Sanders  1981 Indiana State
John Schattner  2009 Indianapolis
Pete Schroeder  2012 Indianapolis
Andre Scruggs  2010 South Bend
Max Servies  1990 Wabash College
Dr. Donald Shelbourne  1991 Indianapolis
Gerald Shelby  2000 Pendleton Heights
Chuck Streetman  1992 Crawfordsville
Ed Szucs  1985 South Bend
John Tatum  1975 Wabash
Thomas Thompson  1977 Beech Grove
Dick Tiernan  1989 Richmond
John Todd  1993 Lowell
Chris Traicoff  1974 Calumet
Jim Troyer  2004 North Manchester
Paul Velez  1979 Greenwood
Dr. Larry Warren  1982 Corydon
Richard Welborn  1994 Wawasee
Tim Welce  2010 Greenwood
Kevin Whitehead  1994 Indianapolis
Brad Williamson  2010 Muncie