History‎ > ‎

IHSWCA Hall of Fame Coaches

COACHES  INDUCTION  SCHOOL
Roy Adams  2008 Milan High School
Gary Anderson  1997 Edgewood
Ron Anderson  2005 Winchester
Brian Arbogast  1995 Concord
Morris Aronson  1973 South Bend Adams
Jim Arvin  1983 Indianapolis Howe
Mike Atwood 2014 Delphi
Donald Avery  1978 Crawfordsville
Steve Balash  2004 Hobart
Rolland Beckham  1987 Calumet
Lance Beehler  2002 Mishawaka
Erich Blevins  2000 Sullivan
Louis Bonacorsi  1997 Northwood
Joe Burvan  1996 Rensselear Central
Tom Cameron  1986 Merrillville
Bill Campbell  2002 Northfield
David Caple  1994 Floyd Central
Carl Carnahan  1975 Crown Point
Jim Cartwright  1982 Muncie Southside
Donald Clark  1979 Hammond High
Richard Clipp  2006 Corydon Central
John Cook  1997 Valparaiso
Tom Cook  2010 Seeger
Wiley Craft  1998 Indianapolis Roncalli
Otis Cress  2003 Frankton
Grodie Crick  2001 Evansville Central
Kelly Cronk  1999 Shenandoah
Brett Crousore  2010 Lawrence North
Wayne Cunningham  1972 Hammond Clark
Karl Deak  1994 Hammond High
Royce Deckard  2004 Bloomington South
Herman Dickes  1975 East Chicago Washington
Paul Dill  1973 Indianapolis Shortridge
Jim Ellis  1992 Indianapolis Arlington
Robert Emerick  2003 Lake Central
David Errett  2003 Martinsville
Keith Farrand  1976 North Central
Brent Faurote  2012 Bellmont
Fritz Feigert  2010 Beech Grove
Mike Fendley  1992 Zionsville
Dick Fisher  1982 Muncie Central
Walter Fisher  1972 Muncie Central
Chuck Ford  1991 Carmel
Ed Fox  1994 Fort Wayne Carroll
Clifford Freiberger  1973 East Chicago Washington
Robert H. Freije  2008 Brownsburg High School
Kermit French  1972 East Chicago Roosevelt
Dave Geyer  2005 Penn
Mike Goebel  1988 Evansville Mater Dei
Joe Gossman  1976 Evansville Mater Dei
Bernie Graser 2013 Westfield
Harold Grundy  2009 Arlington
Robert Hamilton  1974 Kokomo
Robert Harmon  2003 Castle
Jim Harr  1989 Jennings County
Nelson Harrison  1987 Hagerstown
Al Hartman  2007 South Bend Clay
Bob Hasseman  2007 Franklin
Dennis Hays  2004 Bellmont
Emil Held  1973 Bedford
Randy Helfrich  2001 Evansville Mater Dei
John "Bo" Henry  1984 Bloomington North
Jim Hittler  1998 Huntington North
Milton Hiatt  1979 Indianapolis Broad Ripple
Charles Hilton  1978 Richmond
Andy Hobbs 2014 Peru
Paul Hoemann  1977 Hammond Tech
Bob Hoke  1988 LaPorte
Allan Horn  1984 Evansville Reitz
Rollie Hoover  1974 Elkhart
Stan Hostetler  1986 New Haven
Ken Houston  2007 Twin Lakes
Barry Humble  1989 Adams Central
Don Huffer  1983 Carmel
John Hurrle  1977 Indianapolis Tech
Ron Hutcherson  1982 Warsaw
Kay Hutsell  1978 Bloomington South
Bob Jarrett  1993 Western
Jeff Johnson  1993 Avon
Larry Johnson  1992 Highland
Robert Jones  1972 South Bend Central
T. Howard Jones  2006 Jennings County
Victor Jones  1996 Lebanon
AJ Kalvar  2010 Bellmont/FW Luers
Russ Keller  1993 Crown Point
Robert Kelley  2005 Bloomington University
Mark Kerrn  2004 Jimtown
George King  1987 Pendleton
Tom Knotts 2013 Noblesville
John Koontz  1990 Martinsville
Bob Kopnisky  2010 Carmel
Nick Kovach  1991 Richmond
Eric Kriebel  2002 Pendleton Heights
Jerry Latham  1998 Evansville Reitz
Brent Lea  1995 Mishawaka
Rex Leavitt  2007 Elwood
Dennis Lewis  2010 Northwood
Al Lind  1995 Anderson Highland
Larry Mattingly 2014 Evansville Memorial
Dick McCory  1981 Decatur Central
Chauncy McDaniel  1972 Southport
Pete McNamara  1985 Beech Grove
Leo Mench  1988 Muncie Central
Al Mihajlovits  1993 Southridge
Tom Miller  1999 Tri Central
JD Minch  2010 North Montgomery
Allen Morgan  1976 Warren Central
Steve Moriarty  2006 Lafayette Jeff
Clifford Myers  1972 Bloomington
Harold Mumby  1972 Bloomington
Gene Nesbit  2000 Warren Central
Jim Nicholson  2000 Elkhart Memorial
Jim O'Brien  1991 Pike
Rick Overfield  2001 Western Boone
Joe Patacsil  1973 Logansport
Don Patton  1983 Delta
Rex Peckinpaugh  1998 New Castle
Jim Phillips  2002 Indianapolis Manual
Arlington E. Pitcher  1973 Southport
Joe Preda  1974 Ben Davis
Walt Prochno  1998 Kankakee Valley
Randy Qualitza  1985 Mooresville
Bob Read  2000 Plymouth
Ron Reichel  1994 Indianapolis Northwest
Lance Rhodes  1996 Indianapolis Cathedral
Bill Robertson  2004 Wes-Del
Don Rogers  1994 Hobart
Joe Rohleder  1990 Jasper
Scott Schwarz  2009 East Central
Auree Scott  1972 Hammond
Phil Shelby  1987 Noblesville
Bruce Sheriff  1985 Portage
Leo Shively  1975 Decatur Central
Al Smith  1981 Mishawaka
George Smith  1989 Hammond Gavit
John Smith  1992 Muncie Southside
Russ Smith  2008 DeKalb High School
Mike Smorin  2009 South Bend Riley
Raymond Sparks  1973 Terre Haute Wiley
Mark Steinmetz  1997 Indianapolis Scecina
Rick Stenftenagel  2012 Jasper High School
Colin Stetson  1990 Culver Military
Phil Strader  1986 Perry Meridian
Mark Sutton  1984 Carmel
Frank Svarczkopf  1974 Indianapolis Wood
Billy Thom  1972 Wabash
Al Thomas  1999 Logansport
Dave Thompson  2010 Whiteland
Walt Thompson  1997 Kokomo Haworth
Phil Thrasher  1974 New Albany
Sandy Tilton  2006 Lawrence North
Fred Tone  1996 Fort Wayne Dwenger
Jim Tonte  2008 Perry Meridian
William Treichler  1973 Indianapolis Tech
Carl Truesdale  1988 Brownsburg
Tom Turner  1977 Evansville Central
Steve Van Der Aa  2009 Winamac
Scott Vink 2012 Crown Point
Joe Virgin  1991 Ben Davis
Dave Walpole  2000 Decatur Central
Mike Ward  1996 Taylor
Clarence Warthan  2001 Frankfort
Ralph Weinzapfel 2014 Mt. Vernon / Ev. Mater Dei
Dan Welliever  1992 Crawfordsville
Terry Wetherald  1996 University of Indianapolis
Bob Whitson  1993 Greenwood
Henry Wilk  1999 Penn
Norm Willey  1972 Lafayette Jeff
Benham Williams  1973 East Chicago Roosevelt
Walt Wintin  1980 Seymour
Bill Yozipovich  2005 Greenfield Central